sebeobrana zen Mnisek pod BrdyV sobotu 10.března se za podpory Města Mníšek pod Brdy a Základní školy Mníšek pod Brdy uskutečnil veřejný seminář sebeobrany pro ženy pod vedením Michala Janouška a instruktorů Lídy PokornéEvy VojtovéMilana PaštykyMartina Pokorného a Michala Kováře. V prostorách velmi pěkné školní tělocvičny se sešlo třicet žen a dívek. Akci zhodnotily jako velmi zajímavou a užitečnou. Některé se po absolvování semináře dokonce rozhodly věnovat cvičení sebeobrany pravidelně, což nás samozřejmě velmi těší. 

[ FOTOGRAFIE ze semináře

 

 A toto jsou dojmy jedné z účastnic:

Bydlím v Praze. Již dvakrát se mě pokusili okrást kapsáři. Jedna z mých známých byla za bílého dne napadena a ohrožována nožem. Bývalý kolega se stal obětí pokusu o znásilnění. Přesto svůj život nepovažuji za nijak dramatický, ani se necítím být v ohrožení více než jiní lidé. Doba je prostě bohužel taková... Když jsem v roce 2010 poprvé dozvěděla o seminářích sebeobrany pro ženy pořádaných Českou asociací Krav-Maga Kapap, přihlásila jsem se. A rozhodně nelituji.

Poslední kurz, kterého jsem se zatím zúčastnila, se konal 10.3.2012 v Mníšku pod Brdy. Jako většina seminářů sebeobrany vedených zkušenými instruktory České asociace Krav-Maga Kapap, o.s., byl i tento určen ženám z řad široké veřejnosti, bez ohledu na věk či fyzickou zdatnost a jeho cílem bylo naučit účastnice reagovat na stresové situace, pod tlakem reálného napadení. Pomohl mi uvědomit si, jak důležitá a účinná může být pouhá verbální komunikace s potencionálním agresorem. Samozřejmostí byl nácvik obranných technik v případě přímého fyzického napadení. Vyzkoušela jsem si roli útočníka i oběti a dozvěděla se, že i obrana je možná až překvapivě limitována zákonem. V podání hlavního instruktora, pana Michala Janouška, byl navíc i výklad teorie velmi zábavný, takže se účastnice nejen poučily, ale i pobavily.

Je nesmysl domnívat se, že po návštěvě jednoho kurzu budete schopny 100% účinně použít všechny obranné prvky, se kterými se seznámíte. Ale kdo ví, zda právě něco z toho, co se dozvíte a naučíte, neovlivní průběh jakékoliv krizové situace ve Váš prospěch. Ne nadarmo se říká, že opakování je matka moudrosti a cvičení dělá mistra. Proto jsem se od roku 2010, kdy jsem se se systémem sebeobrany Krav-Maga Kapap seznámila poprvé, zúčastnila již několika seminářů a každý považuji za veliký přínos. Kromě opakování základních sebeobranných prvků jsem si měla možnost vyzkoušet obranu například při napadení ze zálohy, boj na zemi při pokusu o znásilnění nebo napadení v malém prostoru. Obrovskou zkušeností jsou pak simulace reálného boje, kdy na vás útočí sám instruktor v roli násilníka. Pokaždé si sice odnesu pár modřin, ale stojí to za to.


Klára Cibulková

sebeobrana zen Mnisek pod Brdy

Přihlášení